Kreator zmiany WPF na podstawie projektu WPF to nowość w programie WPF Asystent. Umożliwia on użytkownikom stworzenie zmiany WPF, która lata prognozy będzie miała zgodne z projektem WPF na przyszły rok budżetowy. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdyż dane uzupełnią się automatycznie i nie ma potrzeby uzupełniać ich ręcznie.
Uruchomienie kreatora zmiany WPF
W zakładce „Narzędzia główne” wyszukać należy „Kreator WPF” i z rozwijanej listy wybrać „Zmiana WPF z projektu WPF”.
Gdy pojawi się okno kreatora w pierwszej kolejności należy nacisnąć „Dalej”.
UWAGA! Ważne, aby pamiętać, o tym co wskazuje nam na początku kreator – „Uzgadnianie z projektem WPF nie obejmuje przedsięwzięć”, oznacza to, że program samodzielnie nie dokona aktualizacji Załącznika 2 (program nie posiada wiedzy użytkownika na temat limitu wydatków zadań wieloletnich na rok bieżący.). Aby dostosować Załącznik 2 należy przygotować go wcześniej w Bestii lub w programie WPF Asystent jako wersja robocza WPF.
Wgranie dokumentu bazowego
W kolejnym kroku trzeba wybrać dokument bazowy, tj. ostatnią zmianę wysłaną do RIO. Dokument można pobrać bezpośrednio z bazy Bestii, z programu WPF Asystent lub zaczytać z pliku XML.
Wgranie dokumentu z uzupełnionym Załącznikiem 2
Następnie należy wgrać dokument, w którym został przygotowany Załącznik 2, czyli zaktualizowane przedsięwzięcia. Tutaj również możliwe jest wczytanie dokumentu prosto z bazy Bestii, programu WPF Asystent lub z pliku XML. Jeżeli użytkownik nie jest przygotowany może pominąć ten krok naciskając „Dalej” bez wgrywania stosownego dokumentu. Należy wówczas zaktualizować Załącznik 2, po wygenerowaniu dokumentu przez kreator.
Wgranie projektu WPF na przyszły rok budżetowy
Następnie użytkownik powinien wybrać projekt WPF na przyszły rok budżetowy.
Określenie parametrów nowego dokumentu
W tym kroku należy określić dane i właściwości tworzonej zmiany WPF. Określa się tutaj:
- numer dokumentu;
- datę podjęcia oraz datę wejścia w życie;
- organy jednostki.
Wgranie danych budżetowych roku bieżącego
W dalszym kroku aktualizujemy WPF o zmiany wprowadzone w budżecie. Dokonuje się to wybierając „Dodaj z XML” lub „Dodaj z Bestii”, jeśli mają Państwo skonfigurowane połączenie między programami.
Aktualizujemy WPF zaznaczając wszystkie od początku roku uchwały i zarządzenia budżetowe. Należy przy tym pamiętać, że nie powinno się uwzględniać projektu budżetu, jego autopoprawki i dokumentów uchylonych.
Po naciśnięciu „Dalej” kreator przystępuje do tworzenia zmiany WPF na podstawie projektu WPF. W tym momencie zostają nanoszone wartości z projektu WPF na przyszły rok budżetowy i z dokumentów budżetowych wpływających na zmianę.
Automatyczne tworzenie zmiany WPF przez kreator
Po przeliczeniu wartości została wygenerowana zmiana WPF, a kreator zakończył swoją pracę. Po wybraniu „Zakończ” na liście dokumentów będzie już dodana zmiana WPF na podstawie projektu WPF.
Czynności po zakończeniu pracy z kreatorem – Załącznik 2
Po otworzeniu wygenerowanego dokumentu należy sprawdzić Załącznik 2, jeżeli nie wgrano roboczej wersji WPF, w której przygotowano zaktualizowany Załącznik 2, należy go odpowiednio dostosować w programie WPF Asystent, co szczegółowo zostało opisane to tutaj.
Czynności po zakończeniu pracy z kreatorem – Moduł kredytowy
Następnie trzeba przejść do modułu kredytowego, w którym kreator utworzył automatyczne zobowiązania na podstawie projektu WPF.
Widoczna powyżej różnica zarówno w kredytach planowanych, jak i historycznych wynika z różnej klasyfikacji kredytu z roku budżetowego. W projekcie WPF na przyszły rok budżetowy jest on uważany za kredyt historyczny, lecz w zmianie WPF na obecny rok budżetowy jest to kredyt planowany.
Aby rozpisać go w prawidłowy sposób (tzn. wykazać prawidłowo w pozycji 5.1 i 10.6 załącznika 1 WPF) należy przenieść te raty kapitałowe, które jego dotyczą, z zakładki kredyty historyczne do kredytów planowanych. Po zatwierdzeniu zmian oba kredyty powinny zostać rozliczone.
Czynności po zakończeniu pracy z kreatorem – objaśnienia i uchwała
Kreator zmiany dostosowanej do projektu automatycznie tworzy także objaśnienia oraz treść uchwały.
Jeżeli po wygenerowaniu dokumentu w kreatorze, nie wprowadzona już żadnych zmian ostatnim punktem jest sprawdzenie weryfikatorem, że nie występują żadne błędy w dokumencie oraz wgranie dokumentu do Bestii, co dokładnie opisano w instrukcji.
Jeżeli natomiast po wygenerowaniu dokumentu w kreatorze wprowadzono zmiany, np. w Załączniku 2 to konieczne jest wygenerowanie i zapisanie objaśnień. Proces ten został opisany tutaj.